Формулу успішного проекту економічного розвитку визначали ОТГ Івано-Франківської та Тернопільської областей

Презентувати свої проекти з місцевого економічного розвитку та отримати відгуки від фахівців мали можливість 10 громад-партнерів програми USAID DOBRE з Івано-Франківської та Тернопільської областей. Саме це було основною метою практичного семінару «Strategy to Action», який відбувся у Івано-Франківську.

“У питанні місцевого економічного розвитку важливо прислухатися до різних спеціалістів, місцевого бізнесу, молодіжної ради, аби разом втілювати проекти місцевого економічного розвитку. Основним із завдань програми DOBRE є спонукати вас визначати пріоритети, адже всі громади різні. Ми запросили необхідних фахівців, щоб допомогти, але саме вам потрібно вирішувати, що потрібно робити вашій громаді. До прикладу, у неділю ми були у Печеніжинській громаді, де відкривали кооператив. І це проект, який обрали люди”, – сказав керівник програми USAID DOBRE Беррі Рід.

**Проект створення ягідного кооперативу привів Печеніжинську громаду до перемоги в першому сезоні телевізійного реаліті “Громада на мільйон”, яке у 2018 році вийшло за підтримки програми USAID DOBRE на телеканалі 1+1. 

Проекти, які презентували громади у Івано-Франківську, пов’язані зі стратегією місцевого економічного розвитку та стратегічним планом кожної громади. За словами Віталія Юрківа, спеціаліста з місцевого економічного розвитку програми DOBRE, ці проекти будуть втілювати громади у найближчі декілька років, аби підтримати місцевий бізнес, стимулювати розвиток підприємництва, людського капіталу та щоб залучити інвестора. Під час практичного семінару разом з консультантами громади працювали над тим, щоб покращити ці проекти і перейти до етапу впровадження. 

Віталій Юрків виділяє декілька ключових речей, що варто пам’ятати громадам, які хочуть написати успішний проект з місцевого економічного розвитку.

“Треба чітко розуміти, яку проблему ми вирішуємо цим проектом, хто буде відповідальний за цей проект, які люди підтримують проект, звідки будуть ресурси на втілення. І, звісно, яким чином він буде працювати – підтримка, фінансування, що буде коли закінчаться донорські кошти або ресурси, яким чином будуть обслуговувати те обладнання, яке ми сьогодні допоможемо громадам придбати. Їм уже зараз треба подумати про сталість, про нормальну роботу цього обладнання і покращеної інфраструктури”.

До прикладу, Підволочиська ОТГ із Тернопільської області вважає, що економічному розвитку сприятиме відкриття нової професії у місцевому професійному ліцеї. Мова йде про закупівлю нового обладнання, яке допоможе готувати кваліфіковані кадри у сфері кулінарії – кухарів, пекарів, кондитерів. За словами Наталії Зубко, начальниці відділу економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Підволочиської селищної ради, Громада переконана, проект відповідає трьом із чотирьох пріоритетних завдань, на яких акцентують увагу експерти – підтримка місцевого бізнесу, розвиток підприємництва та людського капіталу.

“Наш проект – не ініціатива селищної ради. Є люди, які цього хочуть. Роботодавці зараз звертаються до ліцею стосовно підготовки кадрів. Поки що ліцей не наш, але рано чи пізно він перейде у підпорядкування громади, тому ми маємо думати наперед. Зараз ми говоримо не про повноцінну спеціальність, а додаткову. Хочемо на базі ліцею встановити сучасне обладнання – різні овочерізки, пекарні тощо. Зокрема, щоб могли повчитися ті, хто ще не визначився із професією, отримали досвід майбутні спеціалісти. У нас підприємці мають багато вакансій, які не будуть брати “людей з вулиці” – вони шукають фахівців із досвідом. Також можна буде залучати центр зайнятості, у співпраці з яким організувати перекваліфікацію кадрів. Також, як сьогодні нам на семінарі підказали, можна здавати обладнання в оренду, щоб бізнес міг спробувати користуватися ним, як зразком, перед купівлею – чи зможуть вони таке використовувати. Професійні експерти від програми DOBRE дуже допомагають все правильно, грамотно розписати і передбачити, аби проект був успішним”.

У Франківську відбувся другий із трьох практичних семінарів «Strategy to Action». Перший (для громад Дніпропетровської, Харківської та Кіровоградської) організували у Дніпрі у вересні. А у громад Миколаївської та Херсонської областей буде змога обмінятися думками з колегами та почути відгуки експертів 16-17 жовтня у Одесі.

***

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) − це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.