Голова Петриківської громади про культурний код та перспективу міжмуніципального співробітництва

29 жовтня Петриківській об’єднаній громаді Дніпропетровської області виповниться лише рік, і бюджет громади збільшився в чотири рази. Зараз Петриківська громада готує стратегію. Велику ставку роблять на унікальний розпис, який взяв свій початок на теренах Петриківки. У громаді вважають, що це не тільки їхня культурна спадщина, а і можливість привабити туристів і збільшити бюджет.

Про культурний код та перспективу міжмуніципального співробітництва з іншими громадами Дніпропетровщини розповіла голова Петриківської об’єднаної громади Ольга Гавриленко у прес-центрі Українського кризового медіа-центру у рамках проекту УКМЦ-DOBRE “Речники громад”.

29 жовтня 2017 року відбулися вибори у Петриківській громаді, яка стала першою ОТГ у районі. До її складу увійшло 5 населених пунктів (селище Петриківка, села Кулішеве, Мала Петриківка, Сотницьке та Хутірське), де проживає близько 9000 мешканців. За словами голови громади Ольги Гавриленко, зараз тривають перемовини про приєднання ще двох населених пунктів.

Ольга Гавриленко говорить, що їхня громада довго наважувалася на об’єднання, проте побачивши результати інших ОТГ, вони не змогли залишитися осторонь і вирішили йти на вибори. І уже за перший рік роботи Петриківська громада побачила зміни – із 16 млн грн бюджет виріс до 80 млн грн.

“Грошей завжди не вистачатиме, – каже голова Петриківської громади, – Після об’єднання до нас прийшли соціальні об’єкти, які потребують значної частки бюджету. Проте збільшення бюджету це завдання, яке завжди стоїть першим. Ми беремо участь у різних проектах, нас підтримує обласна влада. Також ми розробляємо стратегію розвитку, щоб наша громада була спроможною”.

Стратегію розвитку у громаді почали розробляти у березні цього року. Анкетування показало, що жителі бачать потенціал громади у туристичній галузі, розвитку сільськогосподарського бізнесу та переробці продукції. Також під час розробки стратегії розглядають питання поводження із твердими побутовими відходами та покращення якості питної води. Уже зараз підготовка стратегії виходить на фінішну пряму – попереду громадське обговорення та затвердження депутатами.

Приваблювати туристів громада планує завдяки своєму культурному коду – петриківському розпису українського народного малярства, який внесено до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Петриківський розпис у громаді усюди – оздоблюють стіни в навчальних закладах, створюють арт-об’єкти на вулицях, організовують майстерні. Малярство проклало до громади шлях туристам, які мають бажання не тільки побачити автентичні малюнки, а і під керівництвом майстрів спробувати створити щось подібне.

“До нас часто приїжджають гості – із різних куточків України, і з закордону. Через розвиток туризму ми плануємо на цьому заробляти. Туристи приїжджають, купують вироби, відвідують майстер-класи. Ми хочемо допомогти розвиватися навіть тим майстрам, які просто малюють вдома, щоб вони не за копійки продавали свої вироби”.

Також, зокрема для туристів, у громаді бачать можливість розвитку рибальства. Навіть уже є спеціально облаштовані місця для цього. А щоб розвивати туризм у найбільш результативному темпі, декілька громад Дніпропетровської області планують налагодити міжмуніципальне співробітництво. За словами Ольги Гавриленко, про написання спільного проекту ведуться перемовини із Царичанською, Вакулівською та Покровською громадами.

“Ми плануємо спільний проект, адже коли люди їдуть на декілька днів – їм хочеться побачити набагато більше. А подивитися у нас є на що”, – додає голова громади.

Нещодавно Петриківська об’єднана громада пройшла відбір і стала партнером програми USAID DOBRE. Ольга Гавриленко каже, що для їхньої громади особливо важливе навчання та поради фахівців.

“Бути партнером програми DOBRE – це відповідально, і ми це чудово розуміємо. Ми готувалися до відбору і чекали на рішення. Коли було оголошення переможців – ми всім колективом чекали на результати. Ми дуже зраділи, адже у нас великі надії на консультативний супровід програми DOBRE. Працювати ми вміємо, а навчання та експертний супровід – це для нас зараз важливо”, – говорить Ольга Гавриленко, голова Петриківської громади.