Молодь, яка хоче не спостерігати, а діяти

На початку листопада в Миколаєві відбувся Молодіжний форум «DOBRE DIY». Там активні юнаки та дівчата з об’єднаних громад вчилися створювати та аналізувати проектні заявки, вести успішну комунікацію та намагалися зрозуміти, чим можуть бути корисними для своєї громади.

Серце активної молоді

Незважаючи на свій юний вік, учасники форуму розуміють, що майбутнє об’єднаних громад залежить від них самих, тому не планують сидіти склавши руки. Вони активно створюють Молодіжні ради – дієвий механізм впливу на прийняття важливих рішень.

  • До Молодіжної ради Прибужанівської громади входить 15 осіб із різних населених пунктів. Ми розуміємо, що цей орган допоможе нам налагодити взаємодію з владою, але для того, щоб ми могли ефективно працювати на благо громади, цього замало. Тому ми вирішили створити ще й громадську організацію «САМ» (Серце активної молоді – прим.авт.). Її представники розроблятимуть проекти, залучатимуть донорів, а Молодіжна рада подаватиме їх на розгляд виконкому. Створення ГО допоможе підвищити довіру молоді до влади й навпаки, − розповідає голова Молодіжної ради Андрій Кравченко

Одним із перших проектів, який планує реалізувати прибужанівська молодь, є встановлення дитячого майданчика для мешканців сіл Яструбиново та Тімірязєво. Разом із ГО «Яструбинівська єдність» представники Молодіжної ради підготували проектну заявку й подали її на конкурс, що його оголосив «Київський діалог». А ще активні мешканці Прибужанівської громади мріють про створення Центрів дозвілля у кожному населеному пункті. Такі центри у подальшому можна буде вдосконалювати у залежності від суспільних потреб.

  • Наша молодь зацікавлена у розвитку громади, вона має багато ідей, проте треба знайти шляхи для її залучення у цей процес, мотивувати робити щось корисне. До кожного має бути свій підхід, − переконаний Андрій Кравченко.

Приміром, у жовтні активні прибужанівці провели акцію «Від молоді – повагу старшим», щоб нагадати своїм одноліткам, що вони мають поступатися місцем у громадському транспорті людям похилого віку. А влітку ініціювали екологічну лекцію на березі річки – аби мотивувати відпочивальників прибирати після себе сміття.

  • Та ми не плануємо обмежуватися лише проведенням акцій, а хочемо долучати молодь до прийняття серйозних рішень. Тим паче, що в основу Стратегії розвитку нашої громади покладений гендерний аспект, − пояснює голова Молодіжної ради.

Згуртувалися заради спільної мети

«Найголовніше – це віра в майбуття», − вважає виконавчий директор ГО «Фонд розвитку громади селища Доманівка» Світлана Матвєєва. Представники громадської організації активно працюють над тим, щоб змінити життя на краще: за їхньої ініціативи у Доманівській громаді встановили дитячі та спортивні майданчики, у рамках проекту «Доманівка своїми руками» активісти створили куточок для закоханих, «Стіну мрій», прикрасивши її патріотичними малюнками, а також перший громадський простір у парку.

  • Деякі молоді люди звикли лише диктувати свої вимоги й не хочуть робити щось важливе для нашої громади, країни. А чому б не розпочати з того, що змінити себе, своє ставлення до життя, зрозуміти, нарешті, що ми, молодь, можемо впливати на те, що відбувається? – говорить Світлана Матвєєва.

Багато планів на майбутнє має й молодь Кам’яномостівської громади. До складу нещодавно створеної Молодіжної ради увійшли школярі та молоді вчителі з чотирьох навчальних закладів. Дорадчий орган поділений на чотири фракції: самоврядування і волонтерського руху; культури та дозвілля; фізкультури й спорту; інформатизації та зв’язків із громадськістю. Кожна з фракцій має свої завдання і мету, учасники вже обговорили майбутні заходи.

  • Скажімо, фракція самоврядування і волонтерського руху хоче започаткувати шкільну республіку для всіх навчальних закладів із єдиною структурою органів самоврядування. Фракція культури і дозвілля до Дня Святого Миколая готуватиме загальне свято для всіх школярів громади. Фракція фізкультури і спорту прагне розробити свою спортивну форму і створити «олімпійську збірну» громади. А фракція інформатизації і зв’язків із громадськістю почала наповнювати власний блог. У майбутньому діти хочуть запустити свій Youtube-канал і молодіжну газету, − розповіла начальник відділу освіти, молоді та спорту Наталія Пташинська.

Проте, як наголошують представники Молодіжної ради Алла та Анна Крижановські, найпершим завданням було згуртувати зусилля молоді, допомогти їм відчути себе частиною громади, а не окремим «Я».

А ось активна молодь Мостівської громади вирішила розпочати свою спільну роботу з написання проектів по відновленню місцевого парку − пам’ятки садово-паркового мистецтва. Окрім того, завдяки бюджету участі молоді люди хочуть отримати кошти на встановлення огорожі навколо навчально-виховного комплексу – щоб вберегти дітей від нещасних випадків на дорозі.

− Наші дівчата й хлопці дуже активні, мають безліч ідей, а голова нашої громади зацікавлена у її розвитку, робить усе можливе, аби вони залишилися в громаді, − говорить секретар Молодіжної ради Аліна Гінжул.

У пріоритеті – енергоефективність і сталий розвиток

У Галицинівській об’єднаній громаді вже третій рік працює ГО «Клуб сталого розвитку «Південна ініціатива». Це природоохоронна громадська організація, діяльність якої спрямована на впровадження програм зі сталого розвитку, ефективного використання енергії, виховання у громадян дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

Активісти організовують екскурсії на енерговідновлюючі об’єкти, проводять екологічні акцій та освітні заходи. А минулого року вони реалізували проект «Енергозберігаючі заходи у Лиманівському ДНЗ «Струмочок», завдяки якому утеплили дах, фасад та дві роздягальні. Також громадська організація долучилася до міжнародного проекту «Дерева миру»: її представники разом із небайдужими мешканцями області висаджували дерева та кущі лаванди.

  • У результаті втілення успішних проектів громадськість села і органи місцевої влади стали впевненими у майбутньому, почали співпрацювати між собою, − говорить голова правління ГО «Клуб сталого розвитку «Південна ініціатива» Віктор Сікаленко.

Ще одним кроком до взаємодії громадськості й влади стала реалізація проекту «Регіональні голоси – створюємо мости для демократії», у рамках якого Галицинівська громада стала однією з перших громад, котра долучилася до Європейської ініціативи «Угода мерів». Це дало змогу сільській громадськості, представникам влади розробити перелік завдань, над якими слід працювати, зрозуміти, де шукати ресурси для вирішення певної проблеми.

На цьому активісти зупинятися не планують. Зараз вони працюють на створенням Агенції сталого розвитку Галицинівської громади (на базі колишнього Лиманівського БК) та «Освітнього центру для дорослих».