Журналісти з Дніпропетровської, Харківської та Кіровоградської областей дізнавалися про секрети успіху та ноу-хау громад Тернопільщини

21-22 травня представники засобів масової інформації Кіровоградської, Дніпропетровської та Тернопільської областей знайомилися з досвідом господарювання успішних об’єднаних територіальних громад Тернопільщини – Вишнівецької та Теребовлянської. Прес-тур для журналістів організовував Український кризовий медіа-центр у рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE).

У Вишнівецький об’єднаній територіальній громаді журналісти відвідали пункт місцевої пожежної охорони, побачили, як ведуться ремонтні роботи у Старовишнівецькій школі, побували на оновленому місцевому стадіоні. Позитивні зміни тут відбулися завдяки новим можливостям, які відкрила для громади децентралізація, та  злагодженій роботі голови ОТГ Володимира Кравця і його команди. У цій громаді отримують допомогу не тільки від держави, а й міжнародних програм та місцевого бізнесу. Минулого року за кошти державного бюджету тут було відремонтовано покрівлі трьох шкіл громади. За кошти громади та місцевого бізнесу завершується ремонт у спортивному залі  Старовишнівецької школи, яка є опорною. Незабаром у цій школі планується відкриття актового залу.  Цей проект реалізується спільно з партнерами – програмою DOBRE. Зал використовуватиметься і для потреб школи, і для проведення заходів громади. Після завершення ремонту програма DOBRE надасть меблі, акустичну техніку, мультимедійне обладнання. Журналісти також були вражені сучасним Вишнівецьким стадіоном, який збудовано за кошти місцевого приватного аграрного підприємства «Добрий самарянин».

«До влади у громадах потрібно привести людей, які будуть господарниками. Бо ви можете мати гроші, а не знатимете, що з ними робити. Треба, щоб прийшли до влади чесні, порядні  люди, які зможуть добросовісно працювати на зарплату. Бо найбільша проблема в Україні – це корупція!», – сказав журналістам  голова громади Володимир Кравець.

Інша громада, яку відвідали журналісти, об’єднує 25 сіл та місто Теребовлю. Теребовлянська міська об’єднана територіальна громада – одна з найуспішніших в Тернопільській області. Щотижня сюди приїжджають за досвідом по кілька делегацій, і не тільки з України. За словами голови ОТГ Сергія Поперечного, у минулому році загальний бюджет об’єднаної громади склав 170 млн грн, а власні надходження 69 млн грн. Щороку власні надходження збільшуються на 14-15 млн грн. Громада, на думку голови, має потенціал збільшити ці показники на 35% за рахунок налагодження співпраці з бізнесом. Тут також активно працюють з міжнародними програмами та отримують гранти. А для цього представники апарату за допомогою волонтера вивчають англійську мову. У Теребовлянські громаді добре налагоджені дружні контакти з Польщею, розпочалася співпраця з Литвою та Францією. На думку, Сергія Поперечного, головні виклики, які стоять перед громадою, – це брак робочих кадрів, війна і недосконалість законодавства.

У рамках прес-туру журналісти відвідали один із п’яти Центрів Культури і Дозвілля Теребовлянської громади в селі Підгайчики. Такі центри мають стати комплексними культурними закладами нового типу, їх створили на базі колишніх сільських Будинків культури, приміщення яких були капітально відремонтовані за кошти громади. Роботою цих закладів вже зацікавилися не лише в Україні, але й в Польщі. Переважно у них працюють молоді люди, випускники місцевого училища культури.

Представники засобів масової інформації також побували у Туристично-інформаційному центрі міста Теребовлі, який був створений у приміщенні місцевого музею. Директор центру – магістр туризму, знавець чотирьох іноземних мов – Степан Зелінський отримав освіту в Польщі, повернувся в Україну і сьогодні працює над тим, щоб про Теребовлю та його історичні місця дізналися якнайбільше туристів.Голова громади Сергій Поперечний робить ставку на молодь. Понад 90 відсотків працівників апарату об’єднаної громади – це молоді люди до 30 років. «Ми не боїмося молодь брати на роботу. І відразу даємо їм конкурентоздатну зарплату. Нинішня молодь вміє більше, має кращу освіту, тому ми і підтримуємо їх», – сказав голова.

Успішний досвід об’єднаних громад Тернопільської області вразив учасників прес-туру. Ірина Ситнік, головний редактор районної газети «Степова Зоря» Петропавлівського району Дніпропетровської області говорить, що, незважаючи на те, що Дніпропетровщина лідер за кількістю ОТГ, там є випадки, коли люди бояться змін і не вірять у краще. «Те, що я побачила на Тернопільщині – це класний досвід, про який треба розповісти і нашим людям, і нашим керівникам. Дуже сподобалася Вишнівецька громада, її активний голова і заступники. Тут керівні посади займають молоді активні люди, які приходять в громаду з бізнесу. Інше, що мене вразило вже в Теребовлянській громаді, –  у них є лідер, який веде за собою. Тут люди не просто об’єднались і чекають, коли прийдуть субвенції від держави. Вони шукають інвестиції та пишуть проекти. Гуртуються та підбирають собі команду. Ідея з реформуванням відділів культури – просто унікальна. Те, як вони піднімають свою культуру, спорт, захоплює. Те, як вони прибрали сміття з вулиць, зібравшись спільно з громадою, навчилася його сортувати та переробляти – це той досвід, про який хочеться розповісти», – поділилася враженням журналістка з Дніпропетровщини.

Любов Журавель, заступник директора комунального підприємства «Коломацький край інформ плюс» із  Харківщини, порівнюючи Харківщину і Тернопільщину відзначила, що на Слобожанщині школи, на її думку, краще технічно забезпечені, проте її вразив сучасний стадіон у Вишнівецький громаді. «Той стадіон, який ми побачили – це грандіозне видовище. Не в кожній громаді, не в кожному районі є такий стадіон», – сказала вона.

Дводенна програма прес-туру передбачала не лише вивчення досвіду громад, але й екскурсійну програму – журналісти відвідали Вишнівецький палац та Збаразький і Теребовлянський замки.