Як живе прикордонна Комиш-Зорянська об’єднана громада

Комиш-Зорянська об’єднана громада знаходиться на відстані менше 100 км від бойових дій на Сході України. Як ОТГ приймає переселенців, на що витрачають місцевий бюджет та як завдяки процесу децентралізації покращилася якість надання медичних послуг – про це говорили з Ігорем Гнатушею, головою Комиш-Зорянської об’єднаної громади Запорізької області, в Українському кризовому медіа-центрі у рамках проекту «Речники громад».

Комиш-Зоря – перша залізнична станція за межами Донецької області. Ігор Гнатуша розповів, що з початком бойових дій на Сході України до них почали приїжджати переселенці. «Чесно кажучи, до нас приїжджали люди без нічого. З сумками та дітьми. І зимою, і влітку. Ми поздавали всі будинки – практично ніхто не брав гроші за те, що вони там жили. Ми здавали будинки, все їм зносили – від каструлі до сковорідки. І нам люди дякували. У селі по-людськи до них ставляться», – розповів пан Гнатуша. Зараз усіх переселенців, які живуть у громаді, об’єднали у спілку, щоб отримати для них грантову підтримку. Нещодавно громада виграла грант на суму 4,2 мільйона гривень. Завдяки цим коштам ОТГ ремонтує будинок для переселенців та робить ремонти у школах. «Так хочеться показати людям, які живуть на тимчасово окупованій території, що ми дійсно робимо зміни. Це можна робити тільки хорошими прикладами життя. Ми хочемо показати на власному прикладі, що ми живемо краще», – додав Ігор Гнатуша.

Об’єднана громада має 4 школи та 4 дитячих садочки. Опорну школу поки що не створили, але планують найближчим часом. Ігор Гнатуша підкреслив, що поки що громада намагається забезпечити першочергові потреби жителів. За два роки існування громади місцеве самоврядування провело воду до дитячих садочків, замінило вікна у школах та потроху забезпечує опаленням будинки культури. «У нас шість будинків культури, жоден не опалювався. До кінця року плануємо, що 5 будинків будуть з опаленням», – зазначив пан Гнатуша. У планах на наступні роки – ремонт доріг та освітлення вулиць в селах.

Для громади важлива не тільки інфраструктура, але і надання якісних медичних послуг на місцях. До об’єднання в ОТГ жителі сіл були вимушені платити за виїзди, тому що грошей, які виділяла місцева влада, не вистачало навіть на бензин, щоб доїхати на старій службовій машині до пацієнтів. Після утворення громади ситуація змінилася – місцеве самоуправління купило 4 легкових автомобілі, щоб лікарі могли виїжджати на виклики. Зараз у громаді 3 сімейних лікарі. Ігор Гнатуша сподівається, що громада знайде гроші, щоб побудувати сучасний медичний центр. «Коли лікар прийде туди, він побачить, що є нове приміщення, новий транспорт, обладнання. Бери і працюй», – підсумував голова Комиш-Зорянської ОТГ.

Ігор Гнатуша мріє, щоб його громада перетворилася на місце, де можна буде і заробити, і відпочити. Він хоче, щоб громада стала місцем, куди захочеться не тільки приїхати в гості, але й залишитися.