Децентралізація – не панацея. Це можливість працювати та розвиватися – голова Омельницької ОТГ

Децентралізація – зовсім не панацея. Але вона – шлях для самореалізації громади та кожного її мешканця. За 2016 рік Омельницька об’єднана територіальна громада Полтавщини втілила 34 проекти загальною вартістю 13 мільйонів гривень. А на кожну гривню бюджетних грошей залучили у шість разів більше інвестиційних коштів. Сьогодні громада живе новою метою – створення індустріальних парків. Про це розповіла Олександра Шереметьєва, голова Омельницької ОТГ, під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі у рамках проекту УКМЦ «Речники громад». «Не думайте, що ми вирішили, що зараз держава нам дасть цукерку, і ми за її рахунок збагатимося. Ми побачили шлях для самореалізації, для кожного мешканця громади. Нам потрібні індустріальні парки на території нашої громади. Потрібно створити точки біфуркації, економічного розвитку громади. Наші діти, які зараз навчаються за кордоном, допомогли нам написати проект на Євросоюз», – розповіла пані Шереметьєва.

Земельне питання залишається найболючішим. Під індустріальний парк громада виділила 90 га земель, але її голова не впевнена, що коли справа дійде до реалізації проекту, земля нікуди не зникне. «Ми листом повідомили Держгеокадастр, що ці 90 га підуть під індустріальний парк, але я не можу гарантувати, що ми допливемо до берега, нам Європа погодить, а Держгеокадастр цю землю вже комусь не віддав», – наголосила Олександра Шереметьєва. Єдиний вихід – прийняти закон, аби громади могли розпоряджатися землями поза межами населених пунктів. «Громади мають розпоряджатися землями не тільки в межах населених пунктів, але і поза їхніми межами, в адміністративних рамках громади. Але земля – це дуже «тонкоє дєло», і вирішити його буде непросто. Ми сподіваємося лише на здоровий глузд», – зазначила голова громади.

35077030510_6d59ee6b6a_z

Інший зірковий проект Омельницької громади – ліцей майбутнього. «З цим проектом ми виграли фінансування ДФРР. 26 мільйонів загальний кошторис, він розрахований на три роки», – додала вона. Загалом з 13 мільйонів 967 тисяч гривень, витрачених у 2016 році, громада вклала лише мільйон 970 тисяч своїх коштів. «Кожна гривня, яку ми вложили, принесла шість позабюджетних. Працювали не тільки з державою. Ми працювали з DESPRO, GIZом, ПРООН, великими українськими підприємствами, такими як Укрнафта, яка побудувала нам водогін, громадськість вклала свої гроші, з обласного бюджету ми виграли під проекти 234 тисячі», – пояснила Олександра Шереметьєва.

Населені пункти у громаді отримують фінансування у відповідності з тими проектами, які самі і подали. «1 січня 2016 року ми сказали, якщо на перше червня не буде проектів, втрачати державні кошти ми не будемо, будемо запускати ті проекти, які є у громаді. На кінець року ми отримали таку картину: 6,2 мільйона використав Омельник, 2,7 – Рокитнянська, 1,6 – Демидівська сільські ради. Скільки приготували – стільки і отримали. У цьому році в нас вже все заплановано, всі вже приготували свої проекти», – зазначила  голова ОТГ. Для всіх населених пунктів, які захочуть приєднатися до Омельницької громади, пані Шереметьєва має лише одну вимогу: «працювати, працювати і ще раз працювати, аби був результат». «Дуже багато людей не хочуть, щоб децентралізація відбулася. Можливо ми, влада, не дуже правильно про неї розказуємо. Ми говоримо, що це панацея, це спасе Україну, а маємо казати, що це – концентрація засобів, що дають можливість розвиватися. Ми – нові контролери використання коштів у сфері, наприклад, охорони здоров’я, і це не дуже подобається. […] Собака гавкає, а караван іде. Якщо ми не спіткнемся об якийсь політичний фактор, за два-три роки сільські територіальні громади будуть розвиватися», –  підкреслила пані Шереметьєва.