Чим Музиківська ОТГ приваблює інвесторів?

У 2016 році мешканці двох сільрад – Музиківської та Східненської вирішили, що настав час взяти владу в свої руки. Так на Херсонщині утворилася ще одна об’єднана територіальна громада. Сьогодні вона складається з п’яти населених пунктів, де проживають більше 3,8 тисяч громадян. Головує тут проектний менеджер Олександр Лейбзон, який разом зі своєю командою професіоналів, громадськими активістами працює над написанням грантових заявок. Окрім того поки інші громади лише мріють про залучення інвестицій, Музиківську ОТГ інвестори вподобали задовго до її об’єднання.

Зробили ставку на підприємництво

Наразі бюджет громади перевищує 18 мільйонів гривень, його наповнюють  460 платників податків. На території ОТГ функціонує 22  сільськогосподарських підприємства (одне з них − «Сапфір-Агро», в оренді  якого знаходиться більше 300 паїв), завод із виробництва легкої металевої упаковки, найбільша в Європі птахофабрика ПАТ «Чорнобаївське» та біогазовий завод, який працює на курячому посліді.

В першу чергу робочими місцями забезпечують місцевих мешканців. «А нещодавно громада виділила ділянку під зведення заводу з переробки молочної сироватки. Також у перспективі − будівництво станції для прийому, сортування та упаковки використаних відходів», − розповідає Олександр Лейбзон. Тож у найближчому майбутньому Музиківська ОТГ може стати потужним індустріальним кластером. А це – й регулярне поповнення місцевого бюджету, й нові робочі місця для мешканців громади.

Активно розвивається тут і сімейний бізнес. Один із успішних прикладів – сервісно-забійний цех «Маяк». Три роки тому місцевий підприємець Валерій Іванов придбав занедбане приміщення, відремонтував його власними силами.

Тепер, окрім послуг із забою свійських тварин, він забезпечує селян якісною свининою за доступними цінами. А на межі з ОТГ діє виноробне підприємство «Курінь», яке заснувала родина Халупенків.  Тут виробляють 11 сортів легкого алкогольного напою, сировину для якого вирощують власноруч. Скуштувати вино сюди приїздять мешканці не лише Херсонської області, а й туристи з інших куточків України.

За медичними послугами – до міста

Приємно вражає якість доріг у Музиківці. Та, звісно, громаді ще є над чим працювати – нещодавно вона оголосила тендер на ремонт дороги до с. Східне, яка знаходиться в жахливому стані.

Дбають тут і про здоров’я селян. На території ОТГ функціонує одна з найкращих сільських амбулаторій в області. Мешканці п’яти сіл можуть зробити загальний та біохімічний аналіз крові, профілактичні щеплення, відвідати масажиста, стоматолога, педіатра, терапевта, потрапити на прийом до акушерки. І хоча громада поки що не має власних лікарів (окрім стоматолога, приймають пацієнтів приїжджі спеціалісти), голова ОТГ переконаний, що це лише питання часу. А житло для них знайдеться – в Музиківці планують відремонтувати гуртожиток для військових, розрахований на 36 квартир. Також на базі амбулаторії функціонує станція екстреної медичної допомоги.

А ось медичні послуги другого рівня мешканці громади отримують у трьох лікарнях м. Херсона, хоча до об’єднання вони лікувалися в Білозерській райлікарні. Та, утворивши ОТГ, вирішили, що віднині їздитимуть до лікарів в обласний центр. Тим паче, що відстань до Херсону вдвічі (а  від віддалених сіл – втричі) менша, ніж до Білозерки.

Заключивши відповідні договори, в 2017 році громада перерахувала трьом херсонським лікарням майже півтора мільйони гривень. «Ми пішли з Білозерського району зі сварками. Нещодавно до мене звернувся вихователь Східненського дитсадочку, якого не захотіли прийняти під час медогляду психіатри ні в районній лікарні м. Херсону, ні в міському психоневрологічному диспансері через те, що керівництво Білозерської райлікарні не передало їм свою картотеку, − пригадує голова ОТГ. − В аналогічній ситуації були й хворі на цукровий діабет: громада перенаправила кошти на придбання інсуліну в Білозерську районну лікарню, проте в наших мешканців виникли проблеми з отриманням життєво важливого препарату. Та зараз ці проблеми вирішені».

Де мешканці знаходять кошти на вирішення нагальних проблем?

Створення Музиківської об’єднаної громади не спричинило закриття навчальних закладів, як це сталося в інших ОТГ. Тут, як і раніше, функціонує 2 школи та 2 ДНЗ. Проте дитячий садочок у Музиківці наразі потребує реконструкції. Цього року громада отримала 2 млн. грн. від Державного фонду регіонального розвитку. «Доклавши ще три мільйони власних коштів, ми відремонтуємо наш ДНЗ», – обіцяє Олександр Лейбзон.

Музиківська ОТГ є учасником програми DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). В її рамках ОТГ виділяються грантові кошти, які можна направити на вирішення пріоритетних проблем. Для мешканців даної громади – це – реконструкція мережі водопостачання в Східному й Загорянівці, облаштування «відкритого простору» біля Східненського БК.  Також від DOBRE громада отримає приблизно 200 тис. грн. на технічне обладнання для приміщення, в якому проходитимуть сесії та загальні збори громадян. Окрім того, мешканці ОТГ є учасниками програми «Активні громадяни», цього року вони виграли кілька міні-грантів на обладнання дитячих майданчиків (у розмірі 30 тис. грн.) та створення безпечного ринку в Музиківці (15 тис. грн.). Отож музичанам є над чим працювати.