Об’єднані громади Херсонщини ділились досвідом реалізації проєктів за підтримки Програми DOBRE

Під час Форуму громадських ініціатив громади-партнери Програми DOBRE розповідали про успіхи у залученні громадян, створення громадських організацій і проєкти, які успішно реалізовані активними мешканцями. 

Громадська організація «Громадський центр «Нова генерація» реалізовує проєкт «Голос громади в місцевому самоврядуванні» та є регіональним партнером програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність «(DOBRE) у Херсонській області.

За словами керівниці проєкту Оксани Глєбушкіної, серед громад Херсонщини, з якими співпрацює Програма DOBRE, найбільш затребуваний механізм залучення громадян – Бюджет участі. Це й не дивно, адже він допомагає залучити до 25% мешканців об’єднаної громади. 

У Музиківській громаді Бюджет участі діє вже два роки. У 2018-му його сума становила 100 тис. грн. У 2019 році суму збільшили вдвічі, кошти направили на реалізацію п’яти найкращих проектів. 

«Ми проводимо активну інформаційну кампанію, вчимо наших мешканців писати проєкти. Потім комісія обирає ті, які можна допустити до голосування. Віддати свій голос за проєкт мешканці можуть у пунктах супроводу чи під час виїзних голосувань. Запровадження Бюджету участі потребує включення нашої управлінської команди сільської ради, проте вартує, бо заявок стає більше, більше питань в громаді вирішується за безпосередньою участі жителів громади», − розповідає провідний спеціаліст із муніципальних ініціатив  та інвестицій Музиківської сільської ради Тетяна Трибушна.

Також ГО «Громадський центр «Нова генерація» допомагає громадам розвивати Молодіжні ради. Наразі 8 із 10 громад створили такий консультативно-дорадчий орган. А три громади (Кочубеївська, Музиківська, Присиваська) навіть затвердили програми підтримки молоді, Ще у двох громадах (Чаплинській  та Асканія-Нова) розроблені такі програми та подані на розгляд депутатів місцевих рад. 

У Станіславській громаді за ініціативи молодіжної ради створені зони активного відпочинку на березі лиману, а молодь Новорайської громади зробила «крісло мрії», за допомогою якого збирає пропозиції громадян. Члени молодіжних рад чотирьох громад (Станіславської, Високопільської, Новорайської та Тавричанської) долучилися до місцевих робочих груп із розробки молодіжної політики у громаді та досліджували потреби молоді у своїх громадах.

У 2019 році, у рамках проєкту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» Програми DOBRE підтримано 11 проєктів, які подавали місцеві громадські організації. Таким чином, у громадах з’явились комп’ютерні курси для мешканців старшого віку (Новорайська громада), кілька громадських медіа (Кочубеївська, Станіславська, Асканійська громади), молодіжний хаб (Високопільська громада), громадський простір на базі Будинку культури (Присиваська громада), футбольний стадіон (Музиківська громада), вуличний простір (Тавричанська громада). А молодь Великокопанівської ОТГ стала більш активно долучатись до вирішення проблем у громаді. 

Досвідом створення медіа-центру в Асканійській громаді поділилась Ірина Травіна, представниця ГО «Центр «Продуктивні ініціативи». У приміщенні, яке виділила селищна рада, активісти власними силами зробили ремонт, встановили радіоточку. За фінансової підтримки Програми DOBRE придбано всю необхідну техніку та меблі. Тепер працівники медіа-центру разом зі школярами знімають відео про життя у громаді та розповідають місцеві новини, які транслюються на все селище. Також медіа-центр має власний канал на  YouTube ГО Центр Продуктивні Ініціативи  та сторінку в соціальній мережі Facebook Громадська організація “Центр “Продуктивні ініціативи”” – Home.

«Ми зрозуміли, що мешканці громади відчувають брак інформації про те, що відбувається в громаді, діяльність органів місцевого самоврядування. На нашу думку, саме громадська радіо допоможе налагодити комунікацію між владою та громадою», − говорить пані Ірина.

Додатково, у Присиваській громаді створення громадського простору у Будинку культури допомогло активізувати мешканців села Строганівки. 

«Ми маємо досвід, коли жителі одного з сіл громади майже не цікавились рішеннями, які ми приймаємо, не приходили на сходки, відповідно і рівень задоволеності від нашої роботи не був високим. У цьому році ми більше уваги приділили вирішенню місцевих проблем, облаштуванню вуличних просторів, освітленню, ремонту соціальних об’єктів села, ремонту доріг,  підтримали ініціативу у створенні громадського простору при сільському будинку культури. Тепер громада має місце, де збираються жителі та постійно організовують різноманітні змістовні заходи, вони стали активніше цікавитися життям громади та долучаються до спільних заходів. Якщо влада не буде створювати належні умови, піклуватись про громаду, сприяти активності її жителів, реальної участі жителів у прийнятті важливих для громади рішень не відбудеться»,  − розповідає Таміла Зозулинська, заступник Григорівського сільського голови Присиваської громади. 

ГО “Громадський центр “Нова генерація” є регіональним партнером у Херсонській області програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities).

Ця публікація стала можливою завдяки щирій̆ підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.