Представники ОТГ Миколаївщини розповіли про перші успіхи та проблеми

Що вже встигли зробити в об’єднаних територіальних громадах та з якими труднощами зіткнулися їх керівники? Чи відчули люди позитивні зміни? Які плани на майбутнє? На ці та інші запитання під час прес-конференції, що відбулася 12 травня в КМЦ.Миколаїв, відповідали представники восьми ОТГ Миколаївщини, котрі є учасниками програми DOBRE.

Доманівська ОТГ утворилася у вересні 2016 року шляхом об’єднання двох сільрад. «Ми стали переможцями трьох локальних проектів під назвою «Активні громадяни», які фінансуються Британською Радою. Завдяки цьому будуть створені комфортні громадські простори для мешканців нашої громади. Окрім того, вже розроблена програма по енергозбереженню, реконструкції систем опалення та термомодернізації осель», – розповіла заступник голови селищної ради Ірина Святченко. Також кошти, які громада отримала після об’єднання, першочергово будуть спрямовані на розвиток сільських територій. Більше 3 млн. гривень використають на водозабезпечення та вуличне освітлення сіл, що приєдналися до Доманівки.

Як наголосив фахівець із залучення інвестицій Прибужанівської сільської ради Денис Хімій, завдяки участі в програмі DOBRE громада отримає власну Стратегію розвитку, а в подальшому зможе залучати донорські кошти. Наразі вже створений її сайт. «Дослідження показало,  що більшість громадян критично налаштована, вона не очікує швидких змін, проте ці люди не збираються покидати територію об’єднаної громади, а хочуть тут жити, будувати майбутнє», – говорить Д. Хімій.

Однією з перших у Доманівському районі з҆явилася Мостівська ОГТ. «За півроку свого існування ми сформували бюджет за програмно-цільовим методом. Кошти, які залишися (а це більше 3 млн. грн.), були перенаправлені на ремонт доріг, освітлення вулиць, фінансування закладів соціальної сфери», – розповіла про успіхи голова Мостівської ОТГ Надія Бабанська. У майбутньому планується провести капремонт доріг у Мостовому та Сухій Балці, реконструкцію ДНЗ. «Прикро, що об’єднані територіальні громади поки що позбавлені повноважень розпоряджатися землею. Проте ті повноваження, які ми вже отримали, дозволили нам збільшити бюджет у чотири рази», – наголосила Н. Бабанська.

Баштанська ОТГ – одна з найбільших на Миколаївщині. Про перші успіхи розповів її очільник Іван Рубський. Лише за кілька місяців вдалося привести до ладу парк, обладнати в Баштанці чотири спортивні майданчики з тренажерами. Окрім того, громада отримала можливість відремонтувати дамбу в Баштанці, яка сьогодні знаходиться в аварійному стані, встановити в місті систему відеоспостереження. А на найближчій сесії планується вперше виділити 400 тис. грн. на «бюджет участі» або партиципаторний бюджет, як його ще називають (коли кожен мешканець населеного пункту може долучитись до рішення, в який спосіб витрачати частину бюджетних коштів). Одна з проблем, із якою зіткнувся керівник новоствореної ОТГ, –  жахливі дороги між населеними пунктами, котрі мають ремонтуватися за державний кошт. Проте гроші вже давно не виділяються, а громада за законом немає права фінансувати ці ремонтні роботи.

У свою чергу, Олександрівська ОГТ об’єднує вісім населених пунктів. На її території знаходяться сім кар’єрів, два заводи, сільгосппідприємства. За словами її голови Миколи Бензара, в результаті об’єднання бюджет збільшився в п’ять разів. «Люди боялися, що вони втратять робочі місця, але цього не відбулось. Окрім того, ми першочергово відновили транспортне сполучення між населеними пунктами», – наголосив М. Бензар.

Керівники  Куцурубської об’єднаної громади також прийняли рішення приділили увагу селам, на які до об’єднання не вистачало коштів.  У Яселці та Покровці було зроблено вуличне освітлення, відремонтовано дороги, в дитячих садочках та школах замінили вікна, а в Іванівці проводиться реконструкція водомережі.  «Селяни відчули позитивні зміни та більше не бояться децентралізації», – говорить староста с. Іванівка та Яселка Оксана Яковенко.

На думку Кам’яномостівського сільського голови Олександра Ляхова, громадам необхідно активно працювати над залученням інвестицій, грантів, пошуком інвесторів, що дасть можливість створювати нові робочі місця.

Нагадаємо, що програма «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) реалізується міжнародною організацією Global Communities та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).